US Khabar

नेपाली कलाकारिता मोहले बैंग्लोरबाट फर्काएको एक कलाकार जो पृथक ढंगले अघि बढिरहेछ….

- Admin | ३ वर्ष पहिले प्रकाशित

नेपाली कलाकारिता मोहले बैंग्लोरबाट फर्काएको एक कलाकार जो पृथक ढंगले अघि बढिरहेछ….

बुवा केशव बहादुर सुवेदी र आमा मैंया सुवेदीको सन्तानका रुपमा काठमाडौंको गोकर्णेश्वर नगरपालीका जोरपाटीमा जन्मिएका शेखर सुवेदी पछिल्लो समय नेपाली कलाकारिता क्षेत्रमा रुचाईएको नाम हो ।  जोरपाटीको शान्ति आदर्श सेकेन्डरीबाट एसएलसी पास गरेका शेखरले रिलायन्स ईन्टरनेशनल एकेडेमीबाट प्लस टु र पशुपती बहुमुखी क्याम्पसबाट स्नातक गरेका हुन् ।

भारतको बैंगलोरबाट मोडलिङ यात्रा सुरु गरेका उनि नेपाल भित्रिएको छोटो समयमा नै पृथक छवि बनाउन सफल कलाकार हुन् । बैंगलोरमा ट्रेनिङ सहित फेशन शोमा सहभागी भएर अनुभव संगालेका उनि आफ्नै देशमा केही राम्रो काम गर्नुपर्छ भन्ने सोचले नेपाल फकिए र म्यान हन्ट ईन्टरनेशनलमा सहभागी भए । यो सहभागीताले उनको प्रशसक बढ्दै गए फलस्वरुप धेरै भोट पाएका शेखर सुवेदीले मिस्टर पपुलर अफ नेपालको उपाधी जित्न सफल भए ।

मिस्टर पपुलर अफ नेपाल घोषित भए लगत्तै नेपाली कलाकारिता क्षेत्रमा उनको माग पनि बढ्न थाल्यो र उनि म्युजिक भिडियो, एडभर्टिजमेन्ट, सर्ट मुभी हुँदै नेपाली चलचित्रहरुमा अनुबन्धि भए ।

शेखर सुवेदीको अर्को परिचय गायन पनि हो । नेपाली सांगीतिक क्षेत्रमा मेटल गायक अत्यन्त न्युन छन् । शेखर सुवेदी त्यो नाम हो जसले pantera को cowboys from hell, walk, metallica को unforgiven 2, ac/dc को back in black जस्ता मेटल गीतहरुमा आवाज भरेका छन् ।

ची मुसी ची, निर्भय र गाजा बाजा चलचित्रमा अभिनय गरेका शेखरलाई बलिउड नायक रणविर सिंहसंग पनि तुलना गरिन्छ उनको लुक्स र अभिनयको आधारमा यद्यपी शेखर आफुलाई दर्शकले माया गरेर गरेको यो तुलनाले खुसी बनाएपनि आफु राम्रो काम गरेर आफ्नै पहिचान र नामलाई स्थापित गर्नुमा गर्व गर्दछन् ।

पहिलो यो माया, ताल ताल ताल, डि जे वाला गाना बजा र हिन्दि गीत यह नदिया यह मौसम लगायतका गीतहरुको म्यूजिक भिडियोमा अभिनय गरेका उनि आफ्नो काम प्रति सधैं ईमान्दार, परीश्रमी र निष्ठावान रहने संकल्प सहित नेपाली सांगीतिक र कलाकारिता क्षेत्रमा अघि बढिरहेका छन् । अभिनय, संगीत र नयाँ नयाँ ठाउँहरुको यात्रामा रुचि राख्ने उनि राम्रो काम गर्न सके नेपाली चलचित्र र कलाकारिता क्षेत्रले अन्य देशसंग प्रतिस्पर्धा गर्न सक्ने विश्वास राख्दछन् ।

यतिवेला देशमा विश्वप्यापी महामारी कोभिड १९ का कारण लकडाउन चलिरहेको छ । कलाकार शेखर पनि लकडाउनकै पालना गरेर घरमै बसेका छन् । तर यसरी बिभिन्न क्षेत्रका युवाहरु घर भित्रै थन्कनु र महिनौं देखी उद्योग धन्दा बन्द भै रहनुले देशको अर्थतन्त्र साथै कर्मशिलहरुको अवस्थालाई असर गर्दछ भन्नेमा उनि सचेत छन् ।

यस्तो छ कलाकार शेखर सुवेदीको लकडाउन अनुभव

राष्ट्र लकडाउन को कारणले धेरै उद्योगहरू दुई महिना लामो अप्ठेरो प्रतिबन्धले नराम्ररी प्रभावित भएका छन् र नेपाली चलचीत्र क्षेत्र ती मध्ये एक हो। धेरै अभिनेताहरू अब आफ्नो नियमित खर्चहरू पूरा गर्न संघर्ष गरिरहेका छन् र अब अन्य व्यवसायहरूको लागि धान्न खोजिरहेका छन । ति अभिनेताहरू मध्य म पनि एक हु ।

अभिनय सँधै अन्तर्नि्हित वित्तीय असुरक्षाको साथ एक व्यवसाय भएको छ। तर कोरोनाभाइरस महामारीले पेशालाई अभूतपूर्व तरीकामा हिर्कायो। उत्पादन मार्चको मध्यमा रोकियो, रातभरि देखिन्छ। पायलट मौसम, फेब्रुअरी देखि मेको शुरुवात बीचको अवधि ( जब नेटवर्कले नयाँ कार्यक्रमहरू सिर्जना गर्दछ, हजारौं कलाकारहरूको रोजगार ( अचानक समाप्त भयो। र पक्ष नष्नक को प्रकार को धेरै अभिनेताहरु वेटर, बारटेन्डर र चालकहरु को रूप मा लिन्छ दुबै समयमा आफ्नो आय पूरक सबै गायब भयो। यो समयले धेरै कलाकारहरूलाई चिन्तित बनाएको छ विशेष त यसमै केहि गरौ भन्ने हरूको लागी । उनीहरूको बैंक ब्यालेन्सहरू जाँच्दै छ र तिनीहरू जिउँदो कमाउने हरेक अवसर काटिएको छ भने तिनीहरू बाँच्न सक्षम हुनेछन् कि भनेर सोच्दै थिए । त्यसैगरी कमाई गर्न यसमा गाह्रो भएता पनि कामको लागी भए पनि संधर्ष गरीरहेका धेरै छन तर अब त न काम नै र जब कामनै नभए पछि आमदानी कहाँ बाट । कति बाहिर बाट आएका र यहाँ रंहमञ्च गरीरहेका हरू साना साना कलाकारहरू त कतै फलफुल स्टल गरेर आमदानी गरीरहेका पनि सुनिन्छ ।

मेरो पनि दुई वटा चलचीत्रको छायांकन हुने कुरा थियो वैशाखमा र यो बाट मेरो आय पनि ठिकै थियो तर त्यहि समय यो कोरोना आयो र सबै रोक्नु पर्यो र अहिले घर चलाउन हल्का गाह्रो यो मेरो लागी मात्र नभई समस्त कलाकार, ऊध्योग, तल्ल वर्गीय, निम्न र उच्च वर्गीय सबै प्रभावित भएका छन नै ।

केही अभिनेताहरूले पैसा कमाउनको लागि केहि सेलिब्रेटीहरूसँग निर्माता निर्देशक हरू संग सब भन्दा सम्बद्ध बनाउँछन्। वास्तविकतामा, कलाकारहरूको मात्र थोरै प्रतिशतले अभिनयबाट पूर्ण रूपमा जीवन निर्वाह गर्दछ ।

थिएटरहरू, कला ग्यालरीहरू र सबै प्रकारका मनोरन्जन गतिविधिहरू सबै बन्द गरिएको छ, र कामको अभावले कलाकार र कामदारहरूलाई आय आर्जन गर्न कुनै तरिका छैन भन्ने हो। एक थिएटर अभिनेता बताउनु भयो कि उहाँको परिवारको खर्चमा कठिनाई भइरहेको छ । “मलाई अरू कुनै काम थाहा छैन,“ । “अभिनय मेरो जोश र मेरो पेशा हो। तर कुनै काम बिना, म समस्याहरूको सामना गर्दछु र कति दिन थियेटरहरू बन्द रहन्छन् भनेर कसैलाई पनि थाहा छैन। ”

सबै थियेटर कलाकारहरूलाई हप्तामा तीन कार्यक्रमहरूको लागि साताको आधारमा भुक्तान गरिएको थियो । उत्कृष्ट कलाकारहरूबाट साना कलाकारहरू सम्म सबैले समान रूपमा आर्थिक संकट सामना गरे र उनीहरूलाई क्षतिपूर्ति दिनु सरकारको कर्तव्य हो, ”।

कलाकारहरूलाई समस्या त कोरोना को अगाडि पनि आई परीरहेको हुन्छ कहिले काम नपाएर समस्या कहिले पारीवारीक समस्या त कहिले खर्च आयको तर अहिले को कारण त झनै नै त्यहि पनि यहि आशा र विचारले अगाडि बड्छौ कि यो समस्या को चाडै हल होस र सबैले आ-आफ्नो जिविको-पार्जन फेरी नयाँ शुरूवात बाट गरून ।

प्रतिक्रिया

" data-width="100%" data-numposts="5">
error: Content is protected !!