पहिलो कुरा हामी जन्मभुमीमा होइन बिरानो मुलुकमा छौ जस्लाई कर्मभुमी भनिन्छ र यो त्यो देश हो जहाँ जन्मे पनि नस्लको आधारमा हामी नेपाली मुलको अमेरिकन मात्र हुन्छौ पूर्ण अमेरिकन न हाम्रा सन्तति हुनेछन न हामी ।
यो भुमीमा आए पछी नेपाली पहिचानलाई जोड दिनुपर्छ, प्रबासी नेपाली अस्तित्वलाई अन्य प्रबासी समाज बिच स्थापित गर्नुपर्छ । हामीलाई भारतीय भनेर होइन नेपाली भनेर चिनियोस भन्ने कुराहरु हामी सबैले महसुस गरेको नै हो । यो सबै कुराहरु प्राप्त गर्न एकल परिवार वा केही परिवारबाट सम्भव छैन । यस्कोलागी हामी सबैले बलियो नेपाली समाज स्थापना गर्नुपर्छ । बलियो नेपाली समाज स्थापनाको लागि बलियो सस्था चाहिन्छ । अहिलेको सन्दर्भमा एनआरएनए अमेरिका सबै भन्दा बढी सङठित र सबै क्षेत्र समेटिएको सस्थाको रुपमा अमेरिकामा स्थापित हुँदै छ ,हुने क्रममा छ ।

यस्को नेत्रित्वमा रहेका केही ब्यक्तिहरुलाई अमेरिकाको हरेक कुना कुनामा रहेको नेपालीहरु र दु:खसँग उनिहरुले हुर्काउदै गरेको स्थानिय नेपाली संघसंस्थाहरुसँग कुनै सरोकार छैन । उनिहरु त केवल एनआरएनए अमेरिकालाई आफ्नो र केही सिमित बर्गको खेल्ने भाडो बनाएर विश्व संजालमा हुने एनआरएनएको चुनावमा राजनीति गर्ने र नेपालमा धाक जमाउने चिन्तन बाहेक अरु कुरामा छट्पटी नै छैन । उनिहरुलाई अमेरिका भित्र रहेका सारा नेपालीहरुको घरको चिन्ता छैन अर्थात आफ्नै घर भताभुङ् हुन्छ भन्ने ख्याल छैन, खोक्रो सोचबाट नेपाल र विश्व संजालको प्रबासी नेपालीहरुको नेत्रित्वमा जाने वा आफ्नो बर्चस्व देखाउने वा किङ मेकर बन्ने सपनामा यहाँ गुटको राजनीति गर्दैछन । त्यती गर्दा पनि विश्व संजालमा हाम्रो उपस्थिती फितलो छ । हाम्रो उम्मेद्वारहरु अरु देशको प्रतिनिधिहरुबाट होइन हाम्रै देशबाट जाने नेत्रित्वहरुको र प्रतिनिधिहरुको शिकार बनेर पराजित भएका उदाहरणहरु कसैबाट लुकेको छैन

यहाँ नेपालको राजनीतिक बिचारधाराहरु बोकेका विद्वान मित्रहरुलाई के भन्न चाहन्छु भने तपाईंहरु सङठित् हुनुहोस् ,नेपालमा तपाईंहरुका माउ पार्टीलाई गर्ने सहयोग पनि गर्नुहोस् तर यहाँ नेपालको राजनीतिको फोहर ल्याएर राजनीतिलाई थप बिषाक्त नबनाउनुहोस् । अधिकान्श यहाँका नेपालीहरुलाई राजनीतिसँग लेनादेना छैन । तपाईंहरुलाई राजनीति गर्न छुट छ, तपाईं हाम्रो पुस्ताका केहीलाई हुटहुटी लागेको होला दोश्रो पुस्ताले हामीलाई बिस्थापित गर्दै जादा तपाईंहरु अनी त्यती बेला निन्द्राबाट जाग्नुहुन्छ । अमेरिका आएका धेरै नेपालीहरुको जिबन यही बित्छ अत्यन्त थोरै प्रतिशत नेपालीहरु सायद फर्केलान । त्यसैले आफ्नो घर र समाज बलियो बनाउ अनी बलियो समाजको आधारशिला निर्माण गरेर विश्व रङ्मन्चमा आफ्नो प्रतिभा देखाउँ ।

अहिले हाम्रो मुख्य चासोको बिषय भनेको असल नेत्रित्व, इमानदार, प्रचुर क्षमता एब समय दिनसक्ने नेताको छनौट हो । यस्को साथै त्यो नेतालाई ब्याक बोनको रुपमा सपोर्ट गर्ने टिमका अन्य साथीहरुको कुरा पनि महत्वपूर्ण हुन्छ । नेपालको राजनीतिक पार्टीको बिचारलाई. मुख्य आधार बनाएर नेता छान्ने भन्दा पनि असल ब्यक्ती , असल नेत्रित्व छान्दा के नोक्सान हुन्छ ?असल नेत्रित्व हिजो काङ्रेसमा आस्था राख्ने पनि हुन सक्छ हिजोको बाम बिचारको पनि हुनसक्दछ । हेक्का राखौ , पार्टी सोचबाट जितेर कुनै पनि संघसस्थाको नेत्रित्वमा पुग्न सकिएला ,सस्थालाई पार्टी लाइनबाट चलाऊन थालियो भने सस्था गुटको मात्र हुन्छ सबैको हुँदैन । सस्था कमजोर भए पछी नेत्रित्व कमजोर मात्र हुँदैन केही समयको लागि हामी सबै कमजोर हुन्छौ । त्यसैले कित्ता कित्तामा उभिएर नेपालको पार्टी राजनीतिक आधारबाट होइन यही तपाईं हामीले असल मान्छे चुन्ने राजनीति गरौ न । एकपल्ट नेपालको पार्टी राजनीति भन्दा माथि उठेर तपाईं हामी अल्पमत र बहुमतमा भएका भन्नेहरु मिलेर क्षेत्रगत हिसाबले सबैलाई समेटेर राम्रो टिमको ब्यबस्थापन गरौँ न । यती बिध्न खर्च गरेर सस्थामा किन नेत्रित्व लिन जानु ? एनआरएनए अमेरिकाको चुनावमा हामीले उदाहरण बनेर सग्लो अग्लो स्वाभिमानी हामी सबैको टिम जिताउन सकिन्न? कि हामीसँग त्यो क्षमता नै छैन । लौन राम्रो टिम तयार पारौ । नत्र अन्य अर्थ नलागोस उम्म्मेदवार बन्न हौसिएका केही ब्यक्तीहरु देख्दा यो सस्था छि छि कती सस्तो भएछ जस्तो लागेर आउछ अनी ति केही उम्मेदवारहरु माथि दया भाव होइनन बरु अमेरिकामा नेपाली समाजका मै हुँ भन्ने किङ मेकरहरु माथि दया जागेर आउछ ।

तीन लाख भन्दा बढी नेपालीहरु हामी अमेरिमा बस्छौ त्यस मध्ये मुस्किलले १००० एक हजार जती होलान साना ठुला सस्थाहरुको नेत्रित्वमा बस्दै गरेका अर्थात नेत्रित्व गर्न लालायतित ब्यक्तीहरु । ति मध्ये करिब ५० देखी १०० को बिचमा होलान समिकरण गर्ने ,टिम बनाउने ठुला नेताहरु । यि ५० देखी १oo जनाको समुहले असल मान्छे चुन्ने प्राक्टिस गरे यत्रो झन्झट, टाउको दुखाइ, यत्रो खर्च हुने थिएन कि ? अल्पमत ,बहुमत ,सामान्य अस्तित्वमा आएका भनिनेहरुले राजनैतिक बिचार होइन बलियो समाज बनाउन बेग्लै सोचको बिकास गरेर फराकिलो बन्ने कि ?

सुदिप पन्त
अध्यक्ष
नेपाल अमेरिका पत्रकार संघ , नेजा

Comments

comments