US Khabar

चर्चित फुटबलर पेलेको ८२ बर्षको उमेरमा निधन

- USKHABAR | १ महिना पहिले प्रकाशित

चर्चित फुटबलर पेलेको ८२ बर्षको उमेरमा निधन

तीनवटा विश्वकप जितेका र खेलकुदको पहिलो विश्वव्यापी आइकन बनेका ब्राजिलका महान् फुटबलर पेलेको ८२ बर्षको उमेरमा निधन भएको छ । अल्बर्ट आइन्स्टाइन अस्पतालमा जीवनका लागि सङ्घर्ष गरेका विश्वविख्यात ८२ वर्षीय पूर्वखेलाडी पेलेले अन्तत यो संघर्ष हारेका छन् ।

उनकी छोरी केली नासिमेन्टोले इन्स्टाग्राममा एक पोस्टमा लेखेकी छिन् – ‘हामी तपाईंलाई असीम माया गर्छौं। आत्माले शान्ति पाओस्।’

पेलेलाई नोभेम्बरको अन्त्यमा श्वासप्रश्वासको संक्रमण र पेटको क्यान्सरसँग सम्बन्धित जटिलताका कारण साओ पाउलोको अस्पतालमा भर्ना गरिएको थियो। गत हप्ता अस्पतालले उनको क्यान्सर बढ्दै गएपछि उनको स्वास्थ्य बिग्रिएको बताएको थियो।

६० वर्षभन्दा बढी समयदेखि पेले नाम फुटबलको पर्यायवाची भएको थियो । उनले चार विश्वकप खेले र इतिहासमा तीन जित्ने एक मात्र खेलाडी हुन्, तर उनको विरासत उनको ट्रफी र उल्लेखनीय गोल स्कोरिङ रेकर्ड भन्दा धेरै माथि फैलियो।

‘जसरी बीथोभन संगीत लेख्नको लागि जन्मिएका थिए र माइकल एन्जेलो चित्र बनाउनको लागि जन्मिएका थिए, त्यसरी नै म फुटबल खेल्नको लागि जन्मेको हुँ,’ पेलेको यो भनाई प्रख्यात भएको थियो ।

पेलेको जन्म सन् १९४० मा रियो दि जेनेरियोबाट करिब १५५ माइल उत्तरपश्चिममा रहेको एउटा अन्तर्देशीय सहर ट्रेस कोराकोसमा एडसन एरेन्टेस डो नासिमेन्टोमा भएको थियो । त्यसपछि उनको परिवार साओ पाउलोको बउरु सहरमा सरेको थियो ।

उनले बाल्यकालमा मोजामा कपडाहरु पोको पारेर बनाएको बल खाली खुट्टाले खेलेका थिए । एक साधारण सुरुवात लामो र फलदायी क्यारियरमा विकाश भएको थियो ।

जब उसले पहिलो पटक खेलेका थिए, उनको महत्वाकांक्षा सामान्य थियो। आफ्नो बुबा डोन्डिन्हो राम्रो फुटबल खेलाडी रहेको तथा धेरै गोल गरेको उल्लेख गर्दै आफू पनि बुबाजस्तै बन्न चाहेको पेलेले बताएका थिए ।

किशोरावस्थामा, पेलेले घर छोडे र सान्तोससँग प्रशिक्षण सुरु गरे । आफ्नो १६ औं जन्मदिन अघि क्लबका लागि पहिलो गोल गरे। उनले क्लबका लागि ६३८ खेलमा ६१९ पटक गोल गरेका थिए ।

विश्वले पहिलो पटक सन् १९५८ मा पेलेको चकित पार्ने क्षमताको झलक पाएको थियो, जब उनले १७ वर्षको उमेरमा विश्वकपमा डेब्यु गरेका थिए। उनले ब्राजिलको क्वार्टरफाइनलमा वेल्सविरुद्धको जितमा ब्राजिलको लागि एक गोल गरे, त्यसपछि सेमिफाइनलमा फ्रान्सविरुद्ध ह्याट्रिक गरे र फाइनलमा आयोजक स्वीडेनविरुद्ध २ गोल गरे ।

प्रतिक्रिया

" data-width="100%" data-numposts="5">
error: Content is protected !!