US Khabar

मस्तिष्क मृत्यु भएका व्यक्तिको दुई मृगौला र कलेजोको सफल प्रत्यारोपण : तीन जनाले पाए नयाँ जीवन

- USKHABAR | ४ हप्ता पहिले प्रकाशित

मस्तिष्क मृत्यु भएका व्यक्तिको दुई मृगौला र कलेजोको सफल प्रत्यारोपण : तीन जनाले पाए नयाँ जीवन

काठमाडौ । मस्तिष्क मृत्यु भएका व्यक्तिबाट प्राप्त दुई मृगौला र कलेजोको सफल प्रत्यारोपण भएको छ ।मस्तिष्क मृत्यु भएका १७ वर्षीय किशोरबाट सहिद धर्मभक्त राष्ट्रिय प्रत्यारोपण केन्द्रले मृगौला र कलेजो प्रत्यारोपण गरि तीन जनालाई नयाँ जीवन दिएको हो । केन्द्रले १६ फागुनमा एकै साथ दुईवटा मिर्गौला र एक कलेजोको सफल प्रत्यारोपण गरेको केन्द्रका निर्देशक डा. पुकारचन्द्र श्रेष्ठले जानकारी दिए। ललितपुर महानगरपालिका–२५ का ६८ वर्षीय पुरुषको कलेजो, रुपन्देहीको मायादेवी गाउँपालिका ४ पविका ४७ वर्षीय पुरुषर सिरहाको सिरहा नगरपालिका १ का ३५ वर्षीय पुरुषको सफल मिर्गौला प्रत्योपण गरिएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा उनले भने ‘एक जना मस्तिष्क मृत्यु भएका व्यक्तिबाट तीन जनाले नयाँ जीवन पाएको पनि ७३ घण्टा पूरा भइसकेको छ। उनीहरुको स्वास्थ्य अवस्था सन्तोषजनक रहेको छ ।’ डा. श्रेष्ठको नेतृत्वमा प्रत्यारोपणमा भारतीय प्रत्यारोपण विशेषज्ञ चिकित्सकहरु पनि बोलाइएको बताइएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका सचिव डा. रोशन पोखरेलले मस्तिष्क मृत्यु भएका एक जना व्यक्तिबाट तीन जनाले नयाँ जीवन पाउँदा निकै खुसी लागेको बताए । उनले भने ‘यो हाम्रो लागि निकै महत्पूर्ण दिन हो । तीन दिनअघि प्रत्यारोपण गरिएको थियो। तर ७२ घण्टा काटेपछि मात्र बिरामीको अवस्था कस्तो हुन्छ भनेर थाहा हुने भएकाले अहिलेमात्र जानकारी दिएको हो।’ एक जना मस्तिष्क मृत्यु भएको व्यक्तिबाट ८ वटा अंगहरु २ वटा मिर्गौला, २ वटा फोक्सो, १ वटा कलेजो, १ मुटु, १ प्याङ्क्रियाज, १ सानो आद्र, लगायतका अंगहरु दान गरी ८ जनाको ज्यान बचाउने डा. श्रेष्ठले जानकारी दिए। एक जना मस्तिष्क मृत्यु भएकाले अंगले आठ जनाको ज्यान बचाउन सक्ने भन्दै उनले यसरी अङ्गदान भए नेपाल प्रत्यारोपणमा आत्मनिर्भर हुन बताए ।

प्रतिक्रिया

" data-width="100%" data-numposts="5">
error: Content is protected !!