अमेरिकी राष्ट्रपतिको आगामी कार्यकालका लागि प्रमुख दाबेदार हुन् वर्तमान राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्प । तर उनलाई विपक्षी दलकी सिनेटर तथा राष्ट्रपतिकी प्रत्यासी एलिजाबेथ वारेनले चुनाव प्रचार–प्रसारका लागि सामाजिक सञ्जालमा ठूलो रकम खर्चेको दाबी गरेकी छन् ।

वारेनले ट्रम्पले चुनावी अभियानका लागि हरेक साता १० लाख अमेरिकी डलर फेसबुक विज्ञापनका लागि खर्चेको दाबी गरेकी छन्। उनी ओक्लोहामाबाट डेमोक्र्याटिक पार्टीका तर्फबाट सिनेटर निर्वाचित भएकी हुन्। ट्रम्पले गत महिना आफ्नो चुनावी अभियानका लागि हरेक साता १० लाख डलर खर्चेको देखिएको छ। तर उनको खर्च पछिल्ला दिनमा केही घटेको देखिएको छ।

डेमोक्र्याटिक पार्टीका तर्फबाट राष्ट्रपतिका अर्का आकांक्षी टम स्टेयर सामाजिक सञ्जालमा चुनावी अभियानका लागि खर्च गर्नेको सूचीमा दोस्रोमा छन्। यद्यपि, अर्बपति स्टेयरको खर्च ट्रम्पले गरेको भन्दा एक चौथाइ मात्र छ।
सिनेटर वारेनले गलत सूचना प्रकाशन गरेको भन्दै सामाजिक सञ्जाल फेसबुकको समेत आलोचना गरेकी छन्। राष्ट्रपति ट्रम्पको पेजमा प्रकाशित अधिकांश विज्ञापनले ‘महाअभियोगसम्बन्धी छानबिन’ लाई आलोचना गरेका छन्।

फेसबुकले आफ्नो पेजमा प्रकाशन भएका विज्ञापनको सूचना दिन थालेको छ। पारदर्शिता सुधार गर्न भन्दै फेसबुकले सूचना सार्वजनिक गर्न थालेको हो। यसको विज्ञापनका लागि कसले के–कति रकम खर्चेको छ भनेर जो कोहीले पनि फेसबुक पुस्तकालयमा हेर्न सक्छन्। गत ३० दिनमा ‘मेक अमेरिका ग्रेट अगेन’ मेगा अभियान समितिले राष्ट्रपति ट्रम्पको पेजमा विज्ञापन गर्न २४ लाख र उपराष्ट्रपति माइक पेन्सको पेजमा १३ लाख अमेरिकी डलर खर्चेको छ।

संयुक्त समिति ट्रम्प मेगाले जुनियर डोनाल्ड ट्रम्प फर प्रेसिडेन्ट (डीजेटीपी) र रिपब्लिकन नेसनल कमिटी (आरएनसी) का लागि रकम संकलन गर्ने गर्छ। डीजेटीपी राष्ट्रपति ट्रम्पको चुनावी अभियानका लागि क्रियाशील छ। उक्त एक महिनाको अवधिमा यसले राष्ट्रपति ट्रम्पको फेसबुक पेजमा ५ लाख ८८ हजार अमेरिकी डलरको विज्ञापन गरेको छ। सिनेटर वारेनले उल्लेख गरेअनुसार त्यस्तो विज्ञापन एक महिनाको अवधिमा ४० लाख र एक सातामा १० लाखको रहेको छ।

के यो सबै खर्च ट्रम्पको चुनावी अभियानका लागि प्रयोग भएको मान्न सकिन्छ त? अमेरिकाको न्युयोर्क विश्वविद्यालयस्थित अनुसन्धाताको समूहले डीजेटीपी र ट्रम्प मेगा कमिटी तथा उपराष्ट्रपतिका पेजमा विज्ञापन गर्न खर्चेको रकम चुनावी अभियानमा प्रयोग भएको ठान्छन्। ‘हामी कम्प्युटर वैज्ञानिक हौं र हामीले सामाजिक सञ्जालका सन्देशले प्रयोगकर्तामा कस्तो अपिल गर्छ भन्ने आधारमा मूल्यांकन गर्छौं। त्यसका आधारमा ती सबै विज्ञापन ट्रम्प अभियानमा प्रयोग भएको हो,’ लाउरा एडेल्सनले भनिन्।

अक्टोबर ६ देखि १२ सम्मको अवधिमा ट्रम्प मेगा कमिटीले ४ लाख ५० हजार डलर फेसबुक विज्ञापनका लागि खर्चेको देखिन्छ। त्यसैगरी डीजेटीपीले ४० हजार खर्चेको छ, जुन सिनेटर वारेनले दाबी गरेजस्तो १० लाखभन्दा केही कम हो। डेमोक्र्याटका तर्फबाट राष्ट्रपतिका आकांक्षीमध्ये एकले अन्यको तुलनामा ठूलो रकम विज्ञापनका लागि खर्चेका छन्। यद्यपि, ट्रम्पको तुलनामा उनको खर्च एक चौथाइ देखिन्छ।

डेमोक्र्याटका तर्फबाट राष्ट्रपतिका आकांक्षी टम स्टेयरले गत महिना १५ लाख विज्ञापनका लागि खर्च गरेका छन्। उनलाई पेट बुटिगिएग, एलिजाबेथ वारेन, बर्नी स्यान्डर्स र कमला हारिसले पछ्याएका छन्। कान्तिपुर दैनिकमा समाचार छ ।

Comments

comments