US Khabar

ओमानमा रहेको नेपाली दूतावासले पनि जेठ १८ गतेदेखि पुनः श्रम स्वीकृति दिन थाल्ने

- USKHABAR | २ हप्ता पहिले प्रकाशित

ओमानमा रहेको नेपाली दूतावासले पनि जेठ १८ गतेदेखि पुनः श्रम स्वीकृति दिन थाल्ने

ओमानमा रहेको नेपाली दूतावासले पनि यही जेठ १८ गतेदेखि पुनः श्रम स्वीकृति दिन थाल्ने भएको छ ।

यही जेठ १८ गते अर्थात् जुन एक तारिखदेखि पुनः श्रम स्वीकृति दिन थाल्ने त्यहाँ रहेको नेपाली दूतावासले जनाएको छ । दूतावासले दैनिक १५ जनालाई पुनः श्रम स्वीकृति प्रदान गर्ने छ ।

तर सेवा लिनेहरू बढ्दै गएमा आवश्यकता अनुसार दैनिक सेवा प्रवाह गर्ने सङ्ख्या थपघट गरिने दूतावासको भनाई छ । दूतावासबाट पुनः श्रम स्वीकृति लिन पाउने व्यवस्था भएसँगै अब ओमानमा कार्यरत रहेकाहरूलाई पुनः श्रम स्वीकृतिको प्रक्रियामा कुनै अल्झन भएमा नेपाल आउन पर्ने बाध्यता हटेको छ दूतावासबाट पुनः श्रम स्वीकृति लिनका लागि सबैभन्दा पहिला अनलाइन फारम भर्न पर्दछ ।

अनलाइनबाट फारम भर्दा श्रम स्वीकृति लिने ठाउँमा ओमानको मस्कटमा रहेको नेपाली दूतावास भनेर विकल्पमा छान्न पर्छ । अनलाइनबाट नै सबै प्रक्रिया पुर्‍याएर आवेदन दिएपछि श्रम स्वीकृतिको निस्सा पनि अनलाइनमार्फत नै प्राप्त हुन्छ ।

श्रम स्वीकृति लिनका लागि दूतावासमा उपस्थित हुन पर्दैन । अनलाइन फारम भर्दा आफ्नो इमेल र मोबाइल नम्बर उल्लेख गर्न पर्छ । त्यसैले यस्तो फारम सकेसम्म आफैँले भर्न र आफूले नजानेमा वा कुनै समस्या भएमा कोही सहयोगी व्यक्ति, सङ्घसंस्था वा दूतावासका स्वयंसेवकमार्फत पनि सहयोग लिन सकिन्छ ।

दूतावासबाट अनलाइन आवेदन दिँदा पासपोर्ट साइजको फोटो, राहदानीको तस्बिर भएको पहिलो पेज, राहदानीमा लागेको आगमन र प्रस्थानको विवरण खुल्ने पेजहरू, करार सम्झौतापत्रको कपी, पुरानो श्रम स्वीकृति र भिसा आवश्यक पर्छ ।

अनलाइन आवेदनको क्रममा तोकिएको ठाउँमा जुन कागजात भनिएको छ त्यही कागजात तोकिएकै ढाँचामा जस्तै पीएनजी वा पिडिएफ फरम्याटमा पाँच एमबीभन्दा कम साइजको हुनुपर्छ ।

विदेशबाट पुनः श्रम स्वीकृति लिँदा पनि कल्याणकारी कोषमा रकम तिर्नुपर्छ भने बिमा पनि गर्नु पर्छ । यस्तै सामाजिक सुरक्षा कोषमा पनि दर्ता भई रकम जम्मा गर्दा राम्रो हुन्छ । कनेक्ट आइपिएस, इसेवा र खल्तीजस्ता माध्यमबाट यस्तो रकम तिर्न सकिन्छ ।

तर पुरानो श्रम स्वीकृति लिँदा आँखा वा औँठाछाप दर्ता गरिएको छैन भने विदेशमा रहेको नेपाली दूतावास छानेर पनि श्रम स्वीकृति लिन सकिँदैन । यसका लागि नेपाल आएर वैदेशिक रोजगार विभागको कार्यालयमा उपस्थित हुनुपर्ने दूतावासले जनाएको छ ।

ओमानसँगै कतार, साउदी र मलेसियामा रहेका नेपाली दूतावासले पनि यसअघि नै पुनः श्रम स्वीकृति दिन थालिसकेका छन् ।

प्रतिक्रिया

" data-width="100%" data-numposts="5">
error: Content is protected !!